A napelemek felfutása elképesztő, jönnek az új pályázatok

2025. január 13. 13:33

2030-ra már 12 gigawattnyi naperőművel kalkulálnak, a teljesítmény zökkenőmentes rendszerbe kapcsolásához további hálózati beruházások is kellenek.

2025. január 13. 13:33
null

Hamarosan több mint 300 milliárd forintra nőhet az áramtárolás hazai támogatása, az idén számos nagy tárolót adhatnak át – egyebek között erről nyilatkozott a Világgazdaságnak Lantos Csaba energiaügyi miniszter.

A hétfőn megjelent interjúban a miniszter kifejtette: 7,5 gigawatt felett jár már a hazai napelemes rendszerek beépített teljesítménye, a felfutás lendülete felülmúl minden előzetes várakozást. A 2030-ra tervezett 6 gigawattot hat évvel korábban elérte, illetve negyedével már meg is haladta a beépített teljesítmény.

Lantos Csaba örömteli fejleménynek nevezte, hogy a megújuló energiaforrások már tavalyelőtt a hazai áramfogyasztás több mint ötödét adták. A tervek szerint 2030-ra az arány 30 százalékos lesz, ugyanakkor a villamosenergia-rendszernek kezelnie kell ezt a példátlanul gyors bővülést – közölte. 

Hozzátette: 2030-ra már 12 gigawattnyi naperőművel kalkulálnak, a teljesítmény zökkenőmentes rendszerbe kapcsolásához további hálózati beruházások is kellenek.

A miniszter úgy fogalmazott: életbevágóan fontos, hogy a termelési csúcsidőszakokban előállított tiszta áramot legalább aznap estére félre tudják tenni, a kormány ezért cselekszik egyszerre a zöldenergia termeléséért és tárolásáért. A jelenleg futó pályázatokban 260 milliárd forinttal segítik ebben a családokat és vállalkozásokat, de ebből hamarosan több mint 300 milliárd lehet – jelezte.

Ezt is ajánljuk a témában

Élen járunk a zöldátállásban

Hazánk Európa legjobbjai közé tartozik az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében. A napenergia térnyeréséről, az eddigi eredményekről Lantos Csaba energiaügyi miniszterrel beszélgettünk.

 Az akkumulátoros energiatárolás jelenleg leginkább arra alkalmas, hogy a napon belüli szélsőséges kereslet-kínálati ingadozást, és az ezzel együtt járó ármozgásokat segítsen kisimítani – ismertette.

Felidézte, hogy első körben 33 milliárd forinttal támogatták a rendszerirányítót és az elosztókat hálózati intergrált energiatárolók telepítésében. Már a nyáron átadásokra számítanak, ebből a keretből épül Magyarország eddigi legnagyobb tárolója, a szolnoki. A vállalatok szélesebb körének szóló másik kiírásban is megszülettek már a pályázati döntések, folyik a szerződéskötés. 

A 62 milliárd forintos állami hozzájárulással mintegy félszáz létesítmény készülhet el 2026-ban.

Lantos Csaba kitért arra is, hogy a kombinált ciklusú gázüzemű erőművek (CCGT-k) többféleképpen mérséklik majd az importkitettségeket, nagyban hozzájárulnak az energiaszuverenitás és az ellátásbiztonság erősítéséhez.

A szivattyús-tározós erőműberuházások előkészítéséről elmondta: a 600 megawattos nagy létesítmény mellett legfeljebb 100 megawattos kisebbek telepítésének lehetőségét is mérlegelik.

A miniszter úgy látja, minden esély megvan arra, hogy a geotermia a hazai zöldgazdaság húzóágazatává váljon. Két kiírásban összesen 10 milliárd forintot fordítanak a fúrási tevékenység pénzügyi kockázatainak mérséklésére és a meglévő termálkutak korszerűsítésére.

A Modernizációs Alap forrásaiból terveznek két távhőpályázatot, ezek egyike a szektor zöld technológiára átállását bátoríthatja 50 milliárd forinttal.

Magyarország olaj- és gázellátásának stabilitásáról az energiaügyi miniszter elmondta: a fosszilis szállítmányok zöme már déli irányból jut el az országba, magas töltöttségi szintű gáztárolókkal indították a fűtési szezont. Fokozzák a belföldi kitermelést is, januárban öt év szünet után indítanak újra szénhidrogén koncessziós pályázatokat nyolc területre. A keletről érkező import teljes kiesése sem jár azonnali ellátásbiztonsági kockázattal, de a valódi megoldást ebben is a háború rég várt befejezése hozhatná el – hangsúlyozta.

Ezt is ajánljuk a témában

Lantos Csaba kiemelte: a rezsicsökkentés bevált, egy nemzetközi kutatás szerint a magyar emberek tartanak messze a legkevésbé attól, hogy fűtési nehézségeik lehetnek. A most működő rendszeren januártól sem változtattak, a lakossági rezsivédelmi alap 2025-ben az Energiaügyi Minisztérium fejezetében szerepel a tavalyival közel megegyező, 880 milliárd forintos kerettel.
(MTI)

Nyitókép:Shutterstock 

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gebsi1
2025. január 13. 17:50
Akinek esze van, az nem telepít napelemeket, mert egy soha meg nem térülő beruházás.
ördöngös pepecselés
2025. január 13. 15:34
a napelem önmagában nem éri meg mert soha nem térül meg. De azért volt eddig az éves elszámolás hogy megtérüljön, de megszűnt mert az MVM már nem tudott mit kezdeni a fölös árammal és azért adják most ajándékba az akkumulátort, hogy 5-10 év alatt megtérüljön. A beruházás akkor fog nagyot kaszálni amikor lesz egy elektromos autó a családban, mert 10-20 teletank benzin benne marad a rendszerben(pontosabban 5ft/kW áron veszi meg az MVM). Addig amíg az meglesz(idén indul a Mercedesz és BYD) addig lehet orrba-szájba klímázni nyáron, és gázt spórolni egy hőszivattyúval ősszel(nem kis tétel ha éppen a 750ft/m3-es árút spórolja meg az ember) (élelmesek vas vagy üveg olvasztást is bevállalhatnak napsütésben) azonban én úgy látom, hogy kurva jól ki van ez gondolva országos szinten és a megvalósítás is nagyon szépen halad(károgjanak a tiszások meg zŐdek). Kína meg mint a világ legzöldebb országa(nem vicc!) jól mutatja az irányt.
Obsitos Technikus
2025. január 13. 15:10
Szerencsére ez sem kötelező. Aki nem lát benne fantáziát, az ne csinálja..
ELakatos
2025. január 13. 14:57
A 10 éves, vagy idősebb napelemeket átteszik a bruttó elszámolásba. Az igaz, hogy ezek zöme már meghoszta az árát, azonban ha valami meghibásodik (pedig az inverterek 10 év elteltével ilyennek számítanak, a napelemek élettartama akár 30..40 év is lehet, persze csökken a kapacitásuk) már nem éri meg megjavítani, mert az átváteli 5Ft/kWh árnál már soha nem fog megtérülni. Aki pedig hőszivattyúval és napelemmel oldotta meg a fűtését ezután fizetni fog, ha nem akkor használja a hőszivattyút amikor süt a nap...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!